سه شنبه ٠٢ آبان ١٣٩٦
آخرین اخبار
اخبار > یادداشت/ اعتماد و صداقت لازمه توليد و اشتغال در ورزش
 


  چاپ        ارسال به دوست

یادداشت/ اعتماد و صداقت لازمه توليد و اشتغال در ورزش

اهميت اقتصاد مقاومتي به اندازه‌اي است كه طي سال‌هاي قبل بارها و بارها تكرار شده، ‌اما آنچه امسال در كنار اين مسئله مهم مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان ورزش بسیج، سال 96 از سوي رهبر انقلاب با عنوان سال اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال نامگذاري شده است. نام با مسمايي كه اگر سرلوحه كارها قرار گيرد مي‌تواند مشكلات زيادي را از سر راه برداشته و موفقيت‌هاي چشمگيري را به دنبال داشته باشد. اما به شرط آنكه خيلي زود به شعار تبديل نشده و در قاب بنرهاي رنگارنگ زنداني نشده و با اقدام و عمل همراه باشد.

اهميت اقتصاد مقاومتي به اندازه‌اي است كه طي سال‌هاي قبل بارها و بارها تكرار شده، ‌اما آنچه امسال در كنار اين مسئله مهم مورد توجه قرار گرفته است، توليد و اشتغال است كه مطرح شدن آن در قالب نام سال 96، لزوم و اهميت توجه به آن را متذكر مي‌شود. مسئله‌اي كه بايد در تمام حوزه‌ها مورد توجه قرار گيرد نمي‌توان و نبايد گفت كه اين مسئله مختص اقتصاد كشور است.

 وقتي حوزه‌هاي اجتماعي و فرهنگي نيز با آن روبه‌رو هستند بيراه نيست كه عنوان كنيم ورزش هم مي‌تواند نقش مؤثري در تحقق اين هدف بزرگ داشته باشد. ورزش ايران به رغم تمام كم و كاستي‌هايي كه دارد، از پتانسيل بسيار بالايي نيز برخوردار است كه بارها و بارها گفته شده در صورت اندكي توجه و اهميت بيشتر به آن، مي‌تواند نتايج درخشاني را در پي داشته باشد. از پتانسيل بالاي ورزش كشور همين بس كه امروز باوجود تمام ضعف‌هاي مشهودي كه وجود دارد، ‌شاهد حضور بازيكنان و مربيان بسياري در رشته‌هاي مختلف در بدنه ورزش ساير كشورها هستيم. از بازيكنان فوتبال، بسكتبال، ‌واليبال و... گرفته كه به عنوان لژيونر در كشورهاي مختلف مشغول فعاليت هستند تا مربياني كه سكان هدايت تيم‌هاي ملي كشورهاي ديگر را در رشته‌هايي چون كشتي و تكواند و. . . به دست گرفته‌اند.

 اما آنچه امروز ورزش كشور بدان نياز دارد، حداقل براي به اجرا در آوردن و عمل كردن به نامي كه براي سال 96 در نظر گرفته شده، اندكي اعتماد و صداقت است. اعتماد براي استفاده از داشته‌هايي كه بارها و بارها ثابت شده در زمينه‌هاي مختلف به مراتب از نمونه‌هاي غيروطني آن بهتر هستند. به طور نمونه مي‌توان به موفقيت‌هاي تيم ملي فوتسال اشاره كرد كه با دو مربي ايراني توانست به دو موفقيت قابل توجه (چهارمي جهان و برنز جهاني) دست يابد اما با دست گذاشتن روي مربيان خارجي نه فقط اين عنوان‌هاي پرافتخار را تكرار نكرد كه هزينه‌هاي هنگفتي نيز متحمل شد، آن هم بي‌آنكه جوابي كه بايد بگيرد. در واقع استفاده از پتانسيل‌هاي داخلي، البته در زمينه‌هايي كه توانايي مربيان و همچنين بازيكنان از نمونه‌هاي خارجي بهتر است، ‌توجه به اشتغال و حمايت از آن است. بيكاري هميشه براي جوان‌هايي نيست كه در صفحات روزنامه به دنبال شغل مي‌گردند. بيكاري و عدم اشتغال به بازيكنان و ورزشكاراني كه شغل آنها ورزش است و پشت خط مربيان و بازيكنان بي‌كيفيت خارجي مي‌مانند نيز برمي‌گردد. علاوه بر آن، استفاده از پتانسيل‌هاي داخلي و بها دادن به آنها مي‌تواند به معناي توليد باشد.

 درست همانند كاري كه فجر سپاسي شيراز و فولاد خوزستان سال‌هاي سال است كه در زمينه بازيكن‌سازي در فوتبال انجام مي‌دهند. مسئله‌اي كه اگر توجه بيشتري به آن شود، مي‌تواند در مدت زمان نه چندان زيادي، ‌نياز استفاده از گزينه‌هاي خارجي را به شكلي چشمگير كاهش دهد. علاوه بر آن مهيا كردن امكانات زيرساختي نيز مي‌تواند هم در زمينه اشتغال و هم توليد و مهم‌تر از آن عدم‌خروج ارز از كشور نقش مؤثري داشته باشد. براي نمونه مي‌توان به اردوهاي خارجي كه تيم‌ها ابتدا و در ميان فصل مي‌روند، اشاره كرد. اردوهايي كه اگر شرايط برگزاري آن در كشور مهيا باشد، مي‌تواند گامي بلند باشد در اجراي اقتصاد مقاومتي، ‌توليد و اشتغال.

 

 بدون شك كاستي‌ها و كمبودها را نمي‌توان ناديده گرفت و نواقص را بايد با استفاده از بهترين‌ها برطرف كرد اما با اين وجود ورزش ايران توانايي‌هاي زيادي دارد كه مي‌تواند با بهره‌گيري درست از آن، نه فقط شعار سال 96 و حتي سال‌هاي قبل را عملي كند ‌كه مي‌تواند نقشي مهم در شكوفايي هر چه بيشتر توانمندي‌هاي ورزش كشور داشته باشد. چه در زمينه ساخت و پرورش و استفاده از بازيكنان و مربيان داخلي، ‌چه بهره‌برداري از امكانات رفاهي و ورزشي كشور و چه حتي سود‌رساني به صنعت توليد پوشاك و البسه ورزشي. در واقع عملي كردن نام با مسماي سال 96 كه در صورت اجرا مي‌تواند تأثيرات مثبت زيادي براي اقتصاد كشور داشته باشد كار چندان سختي نيست. اما عزمي جزم مي‌خواهد و البته اندكي اعتماد و صداقت كه بتواند با تكيه كردن به نيرو و توليد ايراني، زمينه اشتغالزايي جوانان ايراني را نيز فراهم كند و نتيجه مثبت آن را نيز به وضوح ببيند.


٠٩:٣٦ - يکشنبه ٢٧ فروردين ١٣٩٦    /    عدد : ٣٨٨٤٦    /    تعداد نمایش : ٢٥٤خروج