سه شنبه ٠٢ آبان ١٣٩٦
آخرین اخبار
اخبار > پولادگر: در شناساندن نسلي كه جانشان را فداركارانه نثار كردند كوتاهي كرديم
 


  چاپ        ارسال به دوست

پولادگر: در شناساندن نسلي كه جانشان را فداركارانه نثار كردند كوتاهي كرديم

رئیس فدراسیون تکواندو معتقد است که در شناساندن شهدای ورزشکار به نسل جدید کوتاهی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان ورزش بسیج، اخلاق ،‌درس،‌ورزش. اين شعار زيبايي است كه خيلي ها برزبان جاري مي كنند اما در زمان عمل كه مي رسد،‌پا پس مي كشند و شايد همين مسئله باعث به وجود آمدن برخي ناهنجاري ها در عرصه ورزش شده شده است. حال آنكه اخلاق،‌مهم ترين مسئله اي است كه مي تواند حتي راه قهرماني را نيز هموار سازد مسئله اي كه سید محمد پولادگر،‌ رئيس فدراسيون تکواندو نيز به آن اذعان دارد:«ضرورت وجود اخلاق مداري در ورزش چيزي نيست كه نياز به اثبات داشته باشد اما مسائل اخلاقي هم مانند مسائل اخلاقي بايد به جوانان و ورزشكاران آموزش داده شود و هر گونه اشتباهي در اين آموزش باعث يادگيري اشتباه مي شود و مي تواند نتيجه عكس داشته باشد. به همين دليل هم بايد از نمونه هاي بارز و عيني استفاده كرد.»

وي با تاكيد به اهميت اخلاق مداري در هر جامعه اي ادامه داد :« در جامعه، ‌مردم همواره به دنبال الگو و اسطوره مي گردند و افراد مشهو،‌چه در عرصه هنر و فرهنگ و چه ورزش بهترين گزينه هستند. با توجه به اين مقوله مهم‌، شما توجه كنيد كه اگر اين الگوهايي كه جامعه آنها را سرمشق خود قرار مي دهند از لحاظ رفتاري و اخلاقي مثبت باشند چه تاثيري روي افراد جامعه،‌به خصوص جوانان مي گذارند. نياز به الگو پذيري اما تنها مختص افراد جامعه نيست و ورزشكاران و قهرمانان هم نياز به اسطوره و قهرماناني دارند كه آنها را الگوي خود قرار دهند و شهدا،‌خصوصا شهداي ورزشكار مي توانند بهترين گزينه براي قهرمانان باشند. چرا كه آنها قهرمانان واقعي بودند كه حرف و عملشان يكي بود . قهرماناني كه مي توانستند به راحتي در عرصه هاي ورزشي افتخار آفريني كرده و زندگي راحتي داشته باشند اما جانشان را فداي خاك كشورشان كردند و براي حفظ تماميت ارضي كشور بزرگترين فداكاري را كردند.»

 پولادگر افزود:«تاثير هر مسئله زماني بيشتر مي شود كه از حالت شعاري در آمده و به صورت عيني و واقعي باشد. شهدا نمونه هاي بارز و عيني فداكاري و ايثار گري هستند و با اشاعه فرهنگ شهدا در جامعه و همچنين ورزش ،‌مي توانيم شاهد اتفاقات خرسندي باشيم كه مهم ترين آن ارج نهادن مسائل اخلاقي است.»

رئيس فدراسيون تكواندو با مظلوم خواندن شهداي ورزشكار اظهار داشت:« در بين شهدايي كه در هشت سال دفاع مقدس با بزرگترين فداكاري اجازه ندادند در جنگ نابرابري كه تمام دنيا عليه ما بود اجازه ندادند وجبي از خاك كشور به دست بيگانگان بيفتد،‌ شهداي ورزشكار بسيار مظلوم بودند. البته طي چند سال اخير با كوششي كه براي شناسايي اين قهرمانان واقعي صورت گرفت‌،توانسته ايم تعدادي از آنها را شناسايي كنيم كه تعدادشان بيش از پنج هزار شهيد است، شهدايي كه چون گنجينه هايي هستند كه ساليان سال مي توان از منش و رفتار آنها استفاده و بهره برداري كرد.»

وي با اشاره به نياز نسل جوان به الگو سازي اذعان داشت:«نسل جوان،‌ همانطور كه نياز به الگو دارد،‌نياز به شناخت هم دارد. اين وظيفه ماست كه رابطه مناسبي بين اين دو نسل ايجاد كنيم. تا زماني كه نتوانيم نسل شهدا را آنگونه كه بودند به نسل جوان بشناسانيم،‌نمي توانيم توقع داشته باشيم كه جوانان مان آنها را الگو قرار دهند. در حق اين دو نسل اجحاف شده است و اين اجحاف را ما روا داشته ايم و بايد براي جبران آن به دنبال بهترين راهكار باشيم. آشنا كردن نسل جوان با نسلي كه فداكارانه براي حفظ كشور،‌از جان خود گذشتند،‌ تاثيرات زيادي در زندگي جوانان ما خصوصا در عرصه ورزش دارد.»

پولادگر خاطر نشان کرد: اين چيزي است كه به عينه ديده ام، بازيكنان تيم ملي را با كاروان راهيان نور به شلمچه برده بوديم،‌در  بازديد از يادماني كه از شهدا درست كرده بودند و در آن لباس ها و كفش هايشان را قرار داده بودند، علاوه بر پوتين،‌تعدادي كفش هاي ساده و ارزان هم بود كه به بچه ها گفتم ببينيد،‌تداركات آنها را، آن وقت زماني كه شما را مي خواهيم اعزام كنيم مدام بابت كفش و لباسهايتان ايراد مي گيريد. البته من مي خواستم با آنها شوخي كنم اما يك لحظه برگشتم ديدم همه بازيكنان بي صدا در حال گريه كردن هستند و سرشان را پايين انداختند. اين نشان مي دهد جوانان ما قدرت درك و فهم بالايي دارند اما بايد يك سري مسائل را به آنها گفت. بايد آموزش داد تا شاهد بهترين نتايج باشيم، خصوصا در عرصه هاي اخلاقي. خيلي وقت ها متوجه نيستيم كه قهرمان و ورزشكارانمان هم نيازمند الگو هستند و شهدا مي توانند با خصيصه هاي خاص خود،‌بهترين الگو براي آنها باشند.»

 

رئیس فدراسیون تکواندو در پایان گفت:«تا كنون پانصد شهيد تكواندو كار را شناسايي كرده ايم و برگزاري يادواره شهدا،‌اولين اقدام براي معرفي شهداي ورزشكار بود كه باعث شد تا جامعه ورزش ‌با شهدايي كه در اين عرصه جان خود را فداكارانه ايثار كردند ،‌آشنا شوند. اما اين اول راه است و بايد اين روند ادامه داشته باشد. فدراسيون تكواندو در نظر دارد هر ساله اين مراسم را برگزار كند تا ضمن آشنايي بيشتر ورزشكاران با شهدا و فرهنگ و منش آنها،‌از خانواده اين عزيزان نيز تقدير شود. در هر حال اين ديني است كه به گردن داريم و بايد به شكلي آن را ادا كنيم. علاوه بر‌ آن،‌ وظيفه داريم تا نسل امروز را با نسلي كه همه آسايش خود را رها كرده و جانشان را در دست گرفته و براي حفظ خاك كشور به ميدان جنگ رفتند آشنا كنيم، آشنايي كه ثمره مثبت آن را كل جامعه خواهد ديد نه فقط جامعه ورزش.»


١٠:١٩ - شنبه ٢٨ اسفند ١٣٩٥    /    عدد : ٣٨٣١٤    /    تعداد نمایش : ٣٦٢خروج