سه شنبه ٠٢ آبان ١٣٩٦
آخرین اخبار
اخبار > گزارشی درباره اتفاقات تلخ بازی پرحاشیه نساجی و خونه به خونه در لیگ دسته اول فوتبال کشور/ دربی خون و فلفل
 


  چاپ        ارسال به دوست

گزارشی درباره اتفاقات تلخ بازی پرحاشیه نساجی و خونه به خونه در لیگ دسته اول فوتبال کشور/ دربی خون و فلفل

حتما در بیست‌وچهار ساعت گذشته در جریان ماجرای دربی مازندران قرار گرفته‌اید. مسابقه‌ای که قرار بود بین نساجی و خونه‌به‌خونه در لیگ دسته اول برگزار شود ولی نیمه‌تمام ماند. دعواهای هواداران دو تیم از یک سمت و از سمتی دیگر ورود نیروهای انتظامی به این ماجرا، تصاویر ناراحت‌کننده‌ای را رقم زد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان ورزش بسیج،  بازی مازندرانی‌های لیگ یک که با میزبانی خونه‌به‌خونه از نساجی انجام شد؛ بعد از یک نیمه پرحادثه با جنجال‌هایی عجیب و بی‌نظیر به حالت نیمه تمام به کار خود پایان داد تا رسیدگی به فاجعه 23 اسفند ورزشگاه هفت تیر بابل به کمیته انضباطی و سازمان لیگ سپرده شود.

پرده اول: ورزشگاهی با سابقه سیاه

با نظر مسئولان هیئت فوتبال مازندران، ورزشگاه هفت تیر بابل میزبان دو تیم پرتماشاگر لیگ یک انتخاب شد. در حالی که پرونده این ورزشگاه پر از نقطه‌های تاریک و فاجعه‌های عجیب و غریب بوده. از روند تشییع ناتمام مرحوم هادی نوروزی به دلیل شکسته شدن فنس‌ها و هجوم مردم به درون زمین؛ تا 18 آبان همین امسال که در لحظات پایانی بازی خونه‌به‌خونه با اکسین البرز، تماشاگران تیم میزبان با پرتاب سنگ به قضاوت تیم داوری اعتراض کردند که با مصدومیت شدید کمک داور بازی، قاضی میدان رای به نیمه‌تمام ماندن بازی داد؛ که در روزهای بعد کمیته انضباطی بابلی‌ها را 3-0 بازنده اعلام کرد و تماشاگران این تیم را 3 جلسه محروم. مشخص نیست با این سابقه سیاه و ورزشگاهی که هنوز هم تجهیزات ابتدایی برگزاری بازی را ندارد، چگونه هیئت فوتبال مازندران اجازه برگزاری بازی را صادر کرده است؟

پرده دوم: کری‌خوانی‌های پیش از بازی

مثل همه بازی‌های حساس بین هم استانی‌ها در فوتبال کشورمان، بازی تیم‌های خونه‌به‌خونه و نساجی هم قبل از سوت داور و آغاز بازی، با رجز‌خوانی روی سکوها شروع شد. وقتی 22 بازیکن مشغول گرم کردن بودند و گرمای خاصی هم روی سکوها به وجود آمده بود. از فحاشی‌ها که بگذریم و صحبت‌ها راجع‌به درمان این بیماری فرهنگی همه‌گیر شده را به زمانی دیگر بسپاریم؛ هواداران دو تیم به طور طبیعی در حال کری‌خوانی برای رقیب بودند. نساجی‌چی‌ها تاریخ و قدمت‌شان را به رخ بابلی‌ها می‌شکیدند و از آن طرف هواداران خونه‌به‌خونه، از برد شیرین‌شان در دور رفت در خانه نساجی می‌گفتند و هیجان را در هفت تیر به اوج رسانده بودند.

پرده سوم: نیمه اول 1-1

بازی با برتری نسبی نساجی شروع شد و دقیقه 15 قائم‌شهری‌ها از روی کرنر به گل رسیدند. لحظاتی که شادترین نقطه دنیا، گوشه‌ای از مازندران، قائمشهری بود که آن را با نام نساجی می‌شناسند. ادامه نیمه اول اما با برتری نسبی خونه‌به‌خونه همراه بود و بابلی‌ها دقایق پایانی نیمه مزد برتری‌شان را گرفتند و روی ضربه ایستگاهی پژمان نوری به گل تساوی رسیدند تا این بار فریاد شادی از سکوی بابلی‌ها به گوش برسد. بوسه توپ به تور نساجی همان و آغاز درگیری‌ها روی سکوهای لرزان هفت تیر همان.

پرده چهارم: مدیریت؛ گمشده بزرگ فاجعه بابل

لحظاتی بعد از گل تساوی بابلی‌ها جو ورزشگاه به هم ریخت و درگیری‌هایی که آتش زیر خاکستر بودند؛ از سکوهای هفت تیر زبانه کشیدند. قلوه سنگ‌هایی که بین تماشاگران بابلی و قائم‌شهری رد و بدل شد تا هفت تیر، شبیه‌ترین نقطه ایران به میدان جنگ باشد. هواداران هر دو تیم در سنگ‌پرانی مهارتی ویژه نشان دادند و تا توانستند از خجالت هم درآمدند. در همین لحظات بود که نیروی انتظامی وارد درگیری‌ها شد و ابتکار عمل را در دست گرفت. که البته برعکس منش عمومی این ارگان که باید در اختیار و مورد اعتماد عموم مردم باشد؛ به حالتی جانبدارانه رفتار کرد تا اصلی‌ترین دلیل تحریک نساجی‌چی‌ها و شدت‌گیری درگیری‌ها باشد. با توجه به محدودیت جایگاه هواداران نساجی و تنگ بودن راهرو مسیر رفت و آمد این هواداران، بعد از سنگ‌پراکنی‌های تماشاچیان بابلی، بیش از هزار قائمشهری‌ مجبور شدند تا در یک فضای محدود و تنگ در کنار یکدیگر قرار بگیرند. این اتفاق باعث شد تا فنس‌های مقابل این هواداران شکسته شود. بلافاصله بعد از شکسته شدن فنس‌ها، نیروی انتظامی از گاز اشک‌آور و اسپری فلفل در برابر هواداران نساجی استفاده کرد که منجر به مسمومیت تعداد زیادی از هواداران نساجی شد. این اقدام عجیب و دور از انتظار از نیروی انتظامی، اندک تاب و تحمل باقی مانده را از هواداران عصبانی نساجی گرفت تا بین آن‌ها و نیروی انتظامی درگیری به وجود بیاید. درگیری‌ای که به تعداد مصدومان حادثه اضافه کرد تا ده‌ها آمبولانس به سمت ورزشگاه روانه شوند. در این بین بعضی از بازیکنان نساجی در نقش نیروی انتظامی، برای ختم قائله به سمت هواداران‌شان رفتند که با برخورد تند و شدید ماموران حاضر در هفت تیر روبه‌رو شدند. این رفتارهای غیرمسئولانه و برخوردهای جانبدارانه، تنش‌ها را در هفت تیر به اوج رساند. دقایقی بعد هواداران نساجی با اطمینان از نیمه‌کاره ماندن بازی قصد خروج از ورزشگاه را داشتند که از چند طرف هدف سنگ‌پراکنی قرار گرفتند و مجبور شدند به چمن ورزشگاه هفت تیر پناه ببرند. بعد از مدتی، یگان ویژه توانست امنیت نسبی را در خیابان‌های اطراف برقرار کند تا قائم‌شهری‌ها از ورزشگاه خارج شوند.

پرده نهایی: واکنش‌های عجیب!

 

 

بعد از پایان درگیری‌ها، نادر دست‌نشان، سرمربی خونه‌به‌خونه گفت: بعضی از افراد هواداران نساجی را تحریک کردند که بیشتر و بیشتر به ورزشگاه هفت تیر بیایند. میرشاد ماجدی، سرپرست تیم بابلی هم در واکنشی عجیب مشابه با سرمربی خونه‌به‌خونه گفت: «بهتر بود تماشاگران کمتری برای این بازی به ورزشگاه می‌آمدند. چون ورزشگاه ما از لحاظ ساختاری قدرت ورزشگاه وطنی قائمشهر را ندارد.» حرف‌هایی که در اعجاب و شگفت‌انگیزی، کم از حوادث بازی دو تیم مازندرانی نداشت.

همچنین در اقدامی عجیب حکم دیدار نساجی و خونه‌به‌خونه به سود تیم میزبان اعلام شد. تیم مهمان بیشتر از میزبان محروم شد. حکم این مسابقه را می‌خوانید: «دیدار تیم های نساجی مازندران و خونه به خونه بابل روز 23 اسفند ماه برگزار و از سوی فرید یعقوب نیا مربی تیم نساجی مازندران تخلفاتی مبنی بر اعتراض مکرر به داور بازی رخ داد که منجر به اخراجش شد. وی با تذکر کمیته انضباطی رو به رو شد. تیم خونه به خونه بابل به دلیل فحاشی تماشاگران به تیم داوری،به دو جلسه از همراهی هوادران تیم خود با توجه به سوابق قبلی محروم و باشگاه فوق باید مبلغ 200 میلیون ریال جریمه نقدی پرداخت کند. این رای قابل تجدید نظر است. تیم نساجی مازندران نیز به دلیل هجوم تماشاگرانش به داخل زمین که باعث نیمه تمام ماندن بازی شد، از همراهی هوادران خود به مدت 4 جلسه محروم است و باید 200 میلیون ریال جریمه نقدی پرداخت کند. این رای قابل تجدید نظر است. همچنین کمیته انضباطی طبق بند 5 ماده 79 نتیجه این بازی را سه بر صفر به سود تیم خونه به خونه بابل اعلام کرد.»

تصاویر زیر را مشاهده کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


٢٠:٥٤ - سه شنبه ٢٤ اسفند ١٣٩٥    /    عدد : ٣٨٢٤٥    /    تعداد نمایش : ٤٠٧خروج